Odjel za medicinsko biokemijsku djelatnost
v.d. Voditelj odjela:
izv. prof. dr. sc. Lorena Honović, mag. med. biochem., specijalist medicinske biokemije
Glavni inženjer:
Branka Skoko, bacc. med. lab. dijagn., prvostupnik medicinsko laboratorijske dijagnostike
e-mail: laboratorij@obpula.hr
Redovni laboratorij
RADNO VRIJEME: radnim danom od 07.00 do 15.00 sati, TEL.052 376 800
- Prijem pacijenata: od 07.00 do 10.00 sati
- Izdavanje nalaza: od 11.00 do 14.30 sati
- Upis pacijenata: od 8.00 do 16.00 sati putem Bolničke jedinice za centralno naručivanje pacijenata
BEZ UPISA PRIMAJU SE DJECA, TRUDNICE, INVALIDI, PREOPERATIVNE OBRADE, HITNI PACIJENTI I ONKOLOŠKI PACIJENTI (na kemoterapiji).
Hitni laboratorij
RADNO VRIJEME: od 00.00 do 24.00 sata, za PZZ 8.00-20.00 sati. TEL.052 376 113
SUBOTOM, NEDJELJOM I PRAZNICIMA RADI ISKLJUČIVO HITNI LABORATORIJ
Katalog laboratorijskih pretraga
Pretage su svrstane u skupine prema sustavima i unutar skupina po abecednom redu. Katalog obuhvaća ime pretrage, sustav u kojem se pretaga izvodi i posebne napomene. Uz ime pretrage posebno je naznačeno ukoliko se pretraga radi hitno i ukoliko je potrebno duže (navedeno je i koje) vrijeme za izdavanje nalaza.
Povijest Odjela za medicinsko biokemijsku djelatnost
Prvi zapisi o laboratorijskoj dijagnostici u Puli javljaju se odlaskom Angloamerikanaca 1947.godine. Zapisi se odnose na izradu jednostavnih hematoloških pretraga, kvalitativnih pretraga mokraće i glukoze u krvi, i to uglavnom pri Odjelu za unutarnje bolesti uz nadzor liječnika. 50-tih godina prošlog stoljeća rukovođenje laboratorijem preuzima visoko obrazovani laboratorijski kadar. 1961.godine osniva se Centralni medicinsko-biokemijski laboratorij u prostorima dotadašnjeg dermatološkog odjela. Već slijedeće godine osnivanjem Medicinskog centra, objedinjuju se laboratorijske službe u jedinstveni centralni laboratorij. Laboratorijska dijagnostika tih je godina od isključivo ručnog rada postajala sve više automatizirana, a prekretnicu predstavlja nabava prvog biokemijskog analizatora 1977.god. Tijekom 80-tih godina laboratorij je doživio niz promjena: od centralizacije svih malih odjelnih laboratorija, udruživanja s laboratorijem primarne zdravstvene zaštite (1983.god.), preseljenja u potpuno nov i primjeren prostor (1992.god). Globalni brzi razvoj medicinsko-biokemijske dijagnostike značio je i zamah u uvođenju novih pretraga, a ukupni broj izrađenih pretraga 1985.godine bio je veći od milijun. Ratno vrijeme odrazilo se na planirano uvođenje novih pretraga, ali već od 1994 godine, a naročito u vremenu od 1996. do 1998. godine u rad Djelatnosti uvode se mnogobrojne nove pretrage. Zamah praćenja tehnologije i potreba u laboratorijskoj dijagnostici nastavljen je do današnjih dana kada rad djelatnosti pokriva gotovo sva područja medicinsko biokemijske dijagnostike predviđene razinom specijalističkih laboratorija općih bolnica: opća biokemija, hematologija, dijagnostika izlučevina (mokraća i stolica), proteinska biokemija, alergije, plinovi u krvi, elementi u tragovima, tumorski biljezi, hormoni, sredstva ovisnosti, imunološka dijagnostika. Početkom 2007. godine započinje konačna faza informatizacije laboratorija pri čemu je dobivena potrebna računalna oprema za obje lokacije. Potpunom informatizacijom stekli su se uvjeti za bržom i točnijom dijagnostikom, postiže se potpuno osigurana sljedivost uzoraka, mogućnost slanja nalaza na odjelna računala bolnice, povezanost u zdravstveni informatički sustav Republike Hrvatske, uvedena je autovalidacija. Danas Odjel za laboratorijsku dijagnostiku izrađuje više od 250 različitih pretraga a godišnje primi nešto manje od 200 000 pacijenata za koje izradi više od 1,5 milijuna pretraga.