Odjel za radiološku dijagnostiku

Voditelj odjela:
Vinka Kos, dr.med. spec. radiolog

v.d. Glavni radiološki tehničar:
Nikica Kovačević, ing.med.radiologije

Telefoni:
Rukovoditelj: (052) 376 – 765
Administracija Tel: (052) 376 – 760
Administracija Fax: (052) 376 – 412

Vinka Kos, dr.med.

Odjel radiologije OB Pula organiziran je sukladno suvremenim trendovima rada na novo uređenim dijagnostičkim prostorima. Rad na radiologiji je organiziran prema organskim sustavima, sastoji se od jedinica kao što je konvencionalna radiologija, uzv dijagnostika, MSCT, MRI, intervencijska dijagnostika, dijagnostika dojke i osteoartikularnog sustava.
Odjel posjeduje PACS i RIS sustav.
Godišnje se obavlja veliki broj raznovrsnih procedura za hitne, hospitalizirane i ambulantne bolesnike.
Novouređeni odjel radiologije počeo je sa radom u svibnju 2018. godine.
Na Odjelu je zaposleno 13 specijalista i 5 specijalizanata.
U 2018 .god. učinjeno je 118 251 pretraga, odnosno oko 70 000 konvencionalnih pretraga, 18 000 MSCT, 8 000 UZV pregleda, 5 000 mamografija, 2 400 MRI pregleda.

Specijalisti:
Ljubomir Penezić, dr. med., specijalist radiologije, subspecijalist iz ultrazvuka
Vlasta Hautz Derossi, dr.med, specijalistica radiologije
Zoran Cukon, dr.med, specijalist radiologije
Mihail Poduje, dr.med., specijalist radiologije, subspecijalist iz neuroradiologije
Loredana Premate-Milas, dr.med., specijalistica radiologije, subspecijalistica iz ultrazvuka
Igor Grgorinić, dr.med., specijalist radiologije, subspecijalist intervencijske radiologije
Đurđica Ikić, dr.med., specijalistica radiologije, subspecijalistica iz ultrazvuka
Astrid Radolović Cukon, dr.med, specijalistica radiologije
Marija Streharsky, dr.med., specijalistica radiologije, subspecijalistica iz ultrazvuka
Olja Zorić Ardalić, dr.med., specijalistica radiologije
Kristina Klarić, dr.med., specijalistica radiologije
Dražen Perić, dr.med. , specijalist radiologije
Andrea Laškarin, dr.med., specijalistica radiologije

Specijalizanti:
dr.sc. Luka Đudarić, dr.med.
Vivian Milotić, dr.med.
Tamara Pranjković, dr.med.
Vanja Olujić, dr.med.
Matija Pajić, dr.med.

Glavni radiološki tehnolog:
Nikica Kovačević bacc. med. radiol.

Radiološki tehnolozi:
Walter Križan, ing. med. radiol.
Nataša Brajković Mucić, bacc. med. radiol.
Marino Cetina, ing.med. radiol.
Robert Baćac, ing. med. radiol.
Zlatko Hadžiabdić, bacc. med. radiol.
Igor Tomić, ing. med. rad.
Maja Kurtović, bacc. med. radiol.
Nikica Kovačević, bacc. med. radiol.
Vanessa Vanjak Vodopija, bacc. med. radiol.
Nives Plantak Šugar, bacc. med. radiol.
Kristina Martinović, bacc. med. radiol.
Igor Ivašić, bacc. med. radiol.
Ivan Radalj, bacc. med. radiol.
Tanja Todorović, bacc. med. radiol.
Dino Medančić, bacc. med. radiol.
Romina Todorović, bacc. med. radiol.
Petra Bjelajac, bacc. med. radiol.
Dejan Hajdarević, bacc. med. radiol.
Mladenka Ilić, bacc. med. radiol.
Ivan Kelečić, bacc. med. radiol.

Medicinske sestre:
Mirna Glavaš, ms.
Bosiljka Aličić, ms.
Marija Tomulić, ms.
Natalija Šarar, ms.

Administratori:
Marija Kolić
Leonida Zandona

Odjel raspolaže s ukupno 14 dijagnostika i to kako slijedi:

  • Rendgenska snimaonica – 2 dijagnostike
  • Kompjuterizirana tomografija – 2 dijagnostike
  • Magnetska rezonancija – 1 dijagnostika
  • Dopplerska dijagnostika – 1
  • Mamografska dijagnostika – 2
  • Vaskularna i intervencijska radiologija – 1
  • Intervencijski ultrazvuk – 1
  • Dijagnostički ultrazvuk – 4 dijagnostike

Odjel raspolaže s opremom koja je većinom nova:

  • Digitalni rendgenski uređaj za snimanje – 2 kom
  • MSCT uređaj – 2 kom (32-slojni i 128-slojni MSCT)
  • MR uređaj 1.5 T
  • Uređaj za digitalnu supstrakcijsku angiografiju – 1 kom
  • Digitalni mamografski uređaj – 1 kom
  • Ultrazvučni aparati – 3 kom (na kojima se radi i Doppler, intervencijski uzv te CEUS)

Subspecijalnosti

Članovi tima vaskularne i intervencijske radiologije su:

Igor Grgorinić, dr.med., subspecijalist vaskularne i intervencijske radiologije – voditelj tima
Matija Pajić dr. med., specijalizant

Radiološki tehnolozi: Maja Kurtović bacc. med. radiol., Ivan Radalj bacc. med. radiol.
Sestre instrumentarke: Mirna Glavaš ms., Natalija Šarar ms.

Dijagnostički zahvati, metode i regionalni postupci:

  • Dijagnostička angiografija (arteriografija) i flebografija abdominalnih i torakalnih organa, glave i vrata te perifernih krvnih žila ekstremiteta.
  • Interventni radiološki postupci arterija trupa, ekstremiteta i vrata: perkutana transluminalna angioplastika (PTA), ugradnja balonskih i samorastezljivih stentova, upotreba balona i stentova s lijekom
  • Steniranje karotidne arterije (CAS) uz/bez korištenje/a zaštite od embolije – u pripremi – edukacija
  • Liječenje bolesti perifernih arterija donjeg ekstremiteta, uključujući i potkoljeničnih arterija
  • Liječenje bolesti perifernih arterija gornjeg ekstremiteta
  • Embolizacijski postupci kod krvarenja – u pripremi – edukacija
  • Ugradnja vena kava filtera i njihovo vađenje
  • Vađenje stranih tijela iz krvnih žila,
  • TACE (embolizacije malignoma jetre konvencionalnim načinom); DEB TACE (embolizacije malignoma jetre česticama s lijekom) – u pripremi – edukacija
  • Interventni radiološki postupci na žućnim putevima: drenaže, rekanalizacije zatvorenih žućnih puteva, širenje vodova balonima, ugradnja stentova
  • Punkcije, biopsije i drenaže solidnih organa i slobodnih kolekcija pod kontrolom UZV i CT
  • Punkcije i biopsije dojke pod kontrolom UZV

   

Članovi tima radiološke dijagnostike za neuroradiologiju:

  • Mihail Poduje, dr.med., specijalist radiolog, subspecijalist neuroradiologije – voditelj tima
  • Igor Grgorinić, dr.med., specijalist radiolog, subspecijalist vaskularne i intervencijske radiologije
  • Ljubomir Penezić, dr.med., specijalist radiolog, subspecijalist ultrazvuka
  • Dražen Perić, dr.med., specijalist radiolog,
  • Andrea Laškarin, dr.med., specijalist radiolog,
  • Vivian Milotić, dr.med., specijalizant radiologije
  • Tanja Todorović, bacc. med. radiol.
  • Dejan Hajdarević, bacc. med. radiol.
  • Petra Bjelajac, bacc. med. radiol.
  • Nataša Brajković Mucić, bacc. med. radiol.
  • Mladenka Ilić, bacc. med. radiol.

Aparati:

  • MR Siemens Aera 1,5 T
  • MR Siemens Aera 1,5 T
  • MSCT Siemens Definittion AS 128-slojni
  • MSCT Siemens Somatom 32

Ambulanta:

MSCT :
Ponedjeljak i petak prva smjena lokacija Zagrebačka ulica

MR:
Ponedjeljak i četvrtak prva smjena lokacija Zagrebačka ulica.
Utorak i srijeda od druga smjena lokacija Zagrebačka ulica.

Dijagnostički zahvati i metode:

  • MSCT mozga
  • MSCT angiografija cerebralnih arterija
  • MSCT angiografija karotidnih arterija
  • MSCT vratne kralježnice
  • MSCT torakalne kralježnice
  • MSCT lumbosakralne kralježnic
  • MSCT paranazalnih šupljina
  • MSCT temporalnih kostiju
  • MSCT orbita
  • MSCT kostiju neuro i viscerokranijuma
  • MSCT mekih česti vrata
  • MR mozga
  • MR cerebralna angiografija
  • MR perfuzija
  • MR spektroskopija
  • MR vratne kralježnice
  • MR torakalne kralježnice
  • MR lumbosakralne kralježnice
  • MR SI zglobova
  • MR paranazalnih šupljina
  • MR temporalnih kostiju
  • MR orbita
  • MR kranijalnih živaca

Članovi tima body imaginga su:

  • Vlasta Hautz-Derossi, dr.med., specijalistica radiologije – voditelj tima
  • Astrid Radolović Cukon, dr.med., specijalistica radiologije
  • Loredana Premate Milas, dr. med., specijalistica radiologije, subspecijalistica ultrazvuka
  • Đurđica Ikić, dr. med., specijalistica radiologije, subspecijalistica ultrazvuka
  • Marija Streharsky, dr. med., specijalistica radiologije, subspecijalistica ultrazvuka
  • Zoran Cukon, dr. med., specijalist radiologije
  • Olja Zorić Ardalić, dr. med., specijalistica radiologije

Ambulanta: CT body – utorak, srijeda i četvrtak u prvoj smjeni
Ambulanta: MR abdomena – utorkom i petkom u prvoj smjeni

Dijagnostički zahvati i metode:

  • dijagnostika toraksa: MSCT pluća i medijastinuma, HRCT, transtorakalne punkcije i biopsije pod kontrolom MSCT-a
  • dijagnostika tankog i debelog crijeva: MR enterokolonografija
  • dijagnostika hepatobilijarnog trakta: ultrazvuk, dopplerski pregled jetre, MSCT i MR pretrage jetre, MRCP, punkcije i biopsije žarišnih promjena jetre i drugih organa pod kontrolom UZ-a i MSCT-a
  • dijagnostika gušterače: ultrazvuk, MSCT i MR pretrage
  • dijagnostika urogenitalnog sustava: ultrazvučni i dopplerski pregled bubrega i mokraćnog mjehura, MSCT i MR pretrage bubrega i mokraćnog mjehura, MSCT urografija, niskodozni MSCT protokol za detekciju urolita
  • dijagnostika drugih organa abdomena: MSCT i MR
  • CEUS ( kontrastni ultrazvuk ) za detekciju žarišnih promjena jetre i drugih organa i CeVUS kod VUR-a (vezikouretralnog refluksa kod djece )
  • dijagnostika genitalnog sustava: ultrazvuk i doppler testisa, ultrazvuk prostate, MR prostate (bez endorektalnog “coil”-a), MR ženske zdjelice (sa ili bez kontrastnog sredstva).

Članovi tima radiološke dijagnostike muskuloskeletnog sustava su:

  • Ljubomir Penezić, dr. med., specijalist radiologije, subspecijalist ultrazvuka
  • Olja Zorić Ardalić, dr.med., specijalistica radiologije
  • Kristina Klarić, dr.med., specijalistica radiologije

Radiološki tehnolozi:

  • Dino Medančić, bacc. med. radiol.
  • Kristina Martinović, bacc. med. radiol.

Ambulanta: MSK ultrazvuk utorak, prva smjena
Ambulanta: MSCT ponedjeljak i petak, prva smjena
Ambulanta: MR ponedjeljak, druga smjena i srijeda, prva smjena

Dijagnostički zahvati i metode:

  • UZV ramena, ručnih zglobova, šaka, laktova, koljena, kukova, gležnjeva, stopala, mekih tkiva
  • MR  ramena, ručnih zglobova, šaka, laktova, koljena, kukova, gležnjeva, stopala, mekih tkiva
  • MR SI zglobova
  • MSCT ramena, ručnih zglobova, šaka, laktova, koljena, kukova, gležnjeva, stopala

Članovi tima radiološke dijagnostike dojke su:

  • Vinka Kos, dr.med., subspecijalist ultrazvuka
  • Loredana Premate-Milas, dr. med., subspecijalist ultrazvuka
  • Zoran Cukon, dr. med., specijalist radiologije
  • Kristina Klarić, dr.med., specijalistica radiologije

Ambulanta: ultrazvuk dojki ponedjeljkom druga smjena, srijedom i četvrtkom prva smjena
Ambulanta: MR dojki četvrtak druga smjena.

Dijagnostički zahvati i metode:

  • potpuna dijagnostika tumora dojke uključujući mamografiju, tomosintezu, UZV i Doppler-ski pregled te citološku punkciju i biopsiju pod kontrolom UZV-a
  • Preoperativna markacija dojki
  • MR dojki
  • Stereotaksijska biopsija